Filip Kalčák

Copywriter, který pozvedne vaši značku

PSANÍ

Slovo má moc

Psaním to začalo, psaním to vždycky končí. Ať už je z toho ve finále reklama nebo moderátorský výstup, všechno to startuje slovem na papíře.

Jsem copywriter, který zásobuje slovy přední české značky. Vedla k tomu ale dlouhá cesta.

Těžko říct, jestli to pro mě tenkrát začalo prvním hudebním projevem nebo první povídkou. Každopádně to bylo už hodně dávno, kdy mi došlo, že slovo je základ.

Vystudoval jsem žurnalistiku na FSV UK a šel čeřit novinářské a redaktorské vody. Prošel jsem redakcemi iDNESu, Seznam Zpráv, Primy Cool i CNN Prima NEWS, psal jsem pro History Revue a pro všechny, kdo o to měli zájem. Sypal jsem články jako cement z Avie, vyprofiloval se jako zahraniční a byznysový redaktor, až jsem se dostal k profesnímu highlightu v podobě vlastního pořadu Krypta o kryptoměnách a moderních technologiích. Na ten později navázal sesterský investiční pořad Byznys.

Mezitím jsem ale rozvíjel druhou, docela jinou stránku psaní. Tu uměleckou.

Asi v 16 letech jsem si usmyslel, že napíšu román. Nebyl jsem na sebe přísný, dal jsem si deadline do konce života. Šlo spíše o transformaci psacího řemesla z levelu „píšeš dobře“ na „píšeš skvěle“. Jak to tak bývá, lichotivý pohled babičky k tomu nestačí, tak jsem bodoval v pár literárních soutěžích, abych si jako potvrdil, že to stojí za to. Zívačka. Pravá dřina přišla pak.

Můj první román ve finále vznikal deset let. Z toho devět roků jsem jenom dokola přepisoval první stránky rukopisu, když mi došlo, že jsem se zase pisatelsky posunul a je potřeba všechno předělat. Mezitím jsem také vymýšlel fantaskní svět, kde budu své postavy týrat. Ukázalo se, že ani tak volný žánr jako fantasy se rozhodně nepíše sám od sebe.

✍🏻

Kolikrát to chtělo ranní budíky, abych se přinutil napsat dalších pár písmen, které po mě nikdo konkrétní nechce. Jen já sám. Rozmařilost? Martyrium. Došlo to tak daleko, že jsem ve finálovém roce psal každé soboty diplomku a každou neděli román. A přes týden články do práce. Sparťanský režim nakonec přinesl své ovoce, když jsem v polovině roku 2021 rukopis konečně dokončil. Alespoň jsem si to myslel.

Román prošel s pár škrábanci přes betačtenáře a já ho upravoval znovu. Pak přišlo to nejdůležitější – nabídnout rukopis v nakladatelství. Vzpomněl jsem si na všechny ty příběhy spisovatelů, kterým se povedlo dílo proclít až na osmdesátý pokus. Tak jsem si po rešerši vybral první nakladatelství a uspěl hned na první dobrou. 

„Dobře se to čte,“ říkali. Jenže tam prý bylo až moc postav a nadbytečná detektivní linie. Z knihy, kterou jsem psal deset let, zbylo torzo. Musel jsem opět přepsat zhruba 60 procent rukopisu. Po tom všem! No tak pojďme. Byl jsem odhodlaný, že to dotáhnu do konce.

📖

Na úpravy jsem dostal pár měsíců, během kterých jsem podle připraveného rozvrhu učesal každou stránku knihy. A ve finále je potřeba uznat, že z toho vzešlo dílo ještě lepší. Kompaktnější a dynamičtější. Paradoxně tak vlastně existují dvě verze knihy, které se navzájem dokreslují, protože úprav bylo neskutečné množství.

Finální počin vyšel pod názvem Noc pro chrliče v červenci 2023. Budu rád, když mě podpoříte koupí románu. A když vezmete i dva, tři nebo šestnáct kusů navíc pro babičku nebo pro úplatu daňového kontrolora, nebudu se zlobit.

Kdyby vás zajímali další podrobnosti o tomto eposu, více se o příběhu, postavách, mapách a dalších fajnšmekrovských detailech rozepisuji ZDE.

PSANÍ: Co pro Vás mohu vytvořit?