Filip Kalčák

Copywriter, který pozvedne vaši značku

NOC PRO CHRLIČE

Román, co nepustí

Jméno: Noc pro chrliče

Hodnost: Román

Žánr: Putovní fantasy říznutá humorem, steampunkem, detektivkou a syrovým mysterióznem

Kde to koupit: Tady klikni! 🛍️

Anotace:

Svět se rozpáral napůl. Každý den a každou noc se světloplaší a temnoplaší lidé přetahují v Šerostraní o životní prostor. Polovina lidstva pobývá ve stínu tmy a umírá při kontaktu se svitem slunce nebo pouhé lucerny, ta druhá se krčí v prosvětlených domech pokaždé, když přijde soumrak.

Jedné bytosti na světě se to ale netýká. Démonicky krásná Šestka to ráda hraje na obě strany, pro zachování schopností však musí zabíjet. Ruce si nešpiní – vždy se jen rétorickými dovednostmi vloupá do hlavy svých oběti, které Šestce prozradí svou slabinu.

Jenže další cíl je pro charismatickou dívku nečekaně velký oříšek. Prostořeký bard Velihra, který cestuje se svým přítelem Kouzlivánem, si soukromí střeží. Třebaže ho Šestka ihned učaruje. Situaci pro dívku ještě komplikuje politický rozvrat a rozpad hranic v Šerostraní, po kterém se všichni dobrodruzi, kořistníci a žoldáci vydávají pátrat po mýtickém pokladu na místo, kterému se říká Akvabanka.

A jelikož za blyštivými rubíny spěchá i Velihra, Šestka musí na dlouhou výpravu s ním. V chaosu kouzelnické inhalace, úderů mečů a výstřelů křesadlových pistolí začíná strhující fantasy steampunková cesta na východ.

Přitom stačilo málo a nic z toho by se nestalo. Osudy všech postav změní jediná noc. Noc maškarního plesu. A kdo přijde v masce chrliče, bude mít na rukou krev…

A tak to začíná. Noc pro chrliče je dospělá fantasy, nečekejte ale dráčky a vlkodlaky na každém kroku, s vyloženě fantaskními prvky se tady šetří. Příběh je plný akce, zvratů a intrik, román je prošpikovaný humorem, ale i syrovým naturalismem. Vítejte ve světě Šerostraní. Kniha se skládá z aktů, kapitol a velekapitol, které vždy přicházejí se šokujícím rozuzlením.

Seznamte se, hlavní postavy

Postav je v knížce hodně, většinou se ale jen tak mihnou. Pozorný čtenář může sledovat jemné náznaky osudů vedlejších figur a spojovat si záhadné indicie. Ve středu dění jsou ale především tři osobnosti.

Pilířem děje je žena. Stejně jako v životě. Jmenuje se Šestka. Je objektivně krásná, arogantní a štiplavá. Přišla z podzemí na zem, ale temnota jí ještě koluje v žilách. Její úmysly jsou záhada, která pohání celý román.

„Byla krásná jako pokušení. Měla dlouhé tmavé kudrnaté vlasy s jedním bílým pramínkem, který si s oblibou omotávala kolem prstu. Do půlky čela jí splýval černý tylový závoj. Musela být velmi mladá, snad devatenáctiletá, jenže ten přísný výraz k ní neseděl. Stejně jako vyhaslé oči. Svírala hůl se skleněnou hrací kostkou na špici. Šestka připomínala kazový drahokam, protože každý, kdo se s ní potkal, vždycky dřív nebo později zjistil, že je na ní něco špatně. 

 V den plesu měla krajkovou bílo-zlatou škrabošku, co nechala odkryté její rty, a admirálský klobouk upravený pro potřeby dámské módy.“

Pak je zde její protipól. Bard Velihra. Mladičký, rozmařilý, naivní a krásný jen subjektivně. Má hudební talent, jenže všechno co vydělá, zase rozhází. Právě jeho čeká v knize největší osobnostní vývoj.

„Ten večer měl Velihra krátké rozčepýřené vlasy i vousy, na hlavě cylindrovitý klobouk, z kterého čouhaly pentle a struny, na nohách boty ve tvaru plachetnice šité na objednávku. Mládí bard prožil v přímořském městě v Baštýrsku. Ruch přístavu, horizont, který pohltil další koráb, troufalé vlny a bouře, otec, který se snažil v barvírně vytvořit neznámou barvu, křik jeho matky, když zase přes noc nebyl doma, čtyři sestry provdané do čtyř světových stran, písně, příběhy, střety s konkurencí a zase příběhy. A taky všechno mezi tím, co se dělo, když ve třinácti letech utekl z domu. Tak se zrodil Velihra. On a svět, který poznal, vytesaný do jeho písní. Do doby, než zabije v královské oboře panského jelena, zbývalo šest dní.“

 

A románovou triádu uzavírá Kouzliván. Magietik, co měl našlápnuto ke skvělé kariéře. Pokazilo se ale až příliš mnoho věcí. Teď jen bloudí životem a hledá nový impulz.

„Kouzliván nereagoval; slovy ostatně plýtval jen tehdy, když mluvil sám o sobě. Vyndal malé zrcátko a zkontroloval bílý nátěr na obličeji, který z dálky vypadal jako ledová maska. Barvivem pak pečlivými tahy domaloval šedivějící místa pod safírovýma očima. 

Kouzlivánovi bylo dvacet šest let, vypadal ale o dekádu starší. Prožíval pověstný rok života, kdy odeznívá nevyzrálost, člověk je na vrcholu sil, atraktivity a možností. Jenže místo toho, aby se usadil a využil svého nadání a bohatství, už hezkou řádku dní se svým přítelem Velihrou, který byl založením harmonik, jen přespával po putykách. Zatímco se z jeho druha stával věhlasný bard a herec, Kouzliván byl vždy ten zamyšlený elegán v karmínovém plášti, který seděl v koutě, decentně tleskal, ale myšlenkami bloudil po dalekém východě. Tam totiž Kouzliván mířil – na východ – hledat svého ztraceného otce, od jehož úprku z ostrova Šeros uplynulo pět let.“

 

Velihra s Kouzlivánem jsou dlouholetí přátelé. Magietik je starší a stylizuje se do role mentora, třebaže prostořekému bardovi někdy možná trochu závidí jeho bezstarostnost.

Šestka se k nim připlete po té osudné noci, co hořela Křižovatka…

Svět, kde všichni míří na východ

A tady už máme mapu Šerostraní, respektive její rozkreslenou verzi, která se nakonec do knihy nedostala. Pro naše webové účely je ale naprosto vyhovující.

Kontinent se skládá ze tří hlavních ostrovů, přičemž děj Noci pro chrliče probíhá většinou jen na jednom z nich – na Šerosu. Tam se rozkládá šest naprosto odlišných říší, z nichž každá se nachází v úplně jiném biomu. Jednou je to poušť, zmáčené močály, pak zase zimní pustina nebo tajga.

Tři hlavní postavy se poprvé potkají v království Vlajkořady, kde se rovněž koná opulentní maškarní bál, který je jedním z taháků celé knihy. Co se stane na plese, určí osudy všech.

Jedna z důležitějších vedlejších postav – Šepta – začíná ve Smaragdonu, rozpálené říši na západě ostrova. Figury dramatu ale během knihy putují spíše na východ, jejich cílem je ostatně mýtická Akvabanka – místo, kde se nacházejí nejen neuvěřitelné poklady, ale i veškerá tajemství světa.

A jak to putování skončí? Dozvíte se tady, tady a nebo tady

Stránka je v rekonstrukci a neustále se aktualizuje. Máte nějaké otázky ke knize? K postavám? K ději? Ke mně? Napište mi!